Jak dobrać odpowiednie kieliszki do alkoholi?

Picie alkoholu to swego rodzaju rytuał, który wymaga stosownej oprawy. Istotne jest nie tylko dobre towarzystwo i sprzyjający nastrój, ale również odpowiedni sposób podania. Konieczne jest przede wszystkim podawanie alkoholu we właściwych kieliszkach, których jest bardzo wiele rodzajów. Właściwie każdy rodzaj trunku wymaga podania w specjalnie przeznaczonym do tego celu kieliszku. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli zaserwujemy czerwone wino w lampce do wina białego, a rum w szkle do whisky, ale jeśli chcemy w elegancki sposób przyjąć gości i w pełni wydobyć wszystkie walory danego alkoholu, warto zadbać o odpowiedni dobór kieliszków lub szklanek.

Dlaczego właściwy dobór kieliszków do alkoholu jest ważny?

Kieliszków i szklanek do alkoholu jest wiele. Różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością, wysokością nóżki, kształtem czasy. Taka różnorodność nie wynika jednak wyłącznie ze zwykłej fanaberii. Określona budowa naczynia ma wpływ na proces uwalniania się aromatów (tzw. bukiet) danego trunku. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości luksusowymi alkoholami. Oprócz tego kształt i rozmiar danego kieliszka ma zapewnić komfortowe spożywanie danego trunku.

Różne alkohole — różne kieliszki. Krótki przewodnik po kieliszkach do alkoholu

  • Wino białe. Chociaż w większości domów wino białe i czerwone serwuje się w tych samych kieliszkach, warto wiedzieć, że szkło do tych trunków różni się od siebie. Kieliszki do win białych są nieco mniejsze i mają węższą czaszę, lekko zwężającą się ku górze czaszę. Taki kształt (przypominający nieco kwiat tulipana) i rozmiar pozwala lepiej skondensować aromat trunku. Białe wino nie potrzebuje tak dużego kontaktu z powietrzem, a wręcz jest to niewskazane — ten rodzaj alkoholu w większym kieliszku mógłby stracić swój delikatny aromat.
  • Wino czerwone. Kieliszek do wina czerwonego jest nieco większy i bardziej pękaty niż ten do wina białego. Tylko wtedy można w pełni docenić złożony smak i aromat czerwonego trunku. W tym przypadku aromat musi mieć jak najwięcej miejsca, aby się prawidłowo rozwinąć przed spożyciem. Z tego też powodu wina czerwone należy nalać tylko do 1/3 wysokości kieliszka. Co ważne, im starsze wino, tym bardziej pękata powinna być lampka.
  • Wina musujące. Szampan, hiszpańska cava, włoskie prosecco i inne wina musujące podawane są w wąskich kieliszkach. Taki kształt pozwala wydobyć bąbelki, które nie są w stanie aż tak szybko się ulotnić. Co więcej, ten rodzaj napojów alkoholowych podajemy w wersji mocno schłodzonej, a w wąskiej czaszy płyn wolniej się nagrzewa. Jednocześnie wśród szampanówek znajdziemy też szersze pucharki i tulipany.
  • Wódka. Jest to mocny alkohol, dlatego podawany jest w niewielkich ilościach. Pijemy ją w małych kieliszkach, najlepiej na krótkiej nóżce lub bez nóżki, ale z grubym dnem.
  • Likiery i nalewki. Podawane są w niewielkich kieliszkach na krótkiej nóżce z rozszerzającą się do góry czaszą. Taki kształt pozwala wygodnie delektować się smakiem i aromatem słodkich trunków.
  • Whisky. Ten alkohol kojarzony jest ze szklanką typu Old Fashioned, która jest niska, najczęściej okrągła (chociaż może być nieco kanciasta) i posiada grube dno. Takie szkło pozwoli nam delektować się bukietem aromatów. Grube dno zabezpiecza trunek przed szybkim ogrzaniem i podtrzymuje jego niską temperaturę.
  • Koniak. Kieliszki do koniaku wyróżniają się charakterystyczną pękatą czaszą i krótką nóżką. Należy je trzymać od spodu, obejmując dłonią czaszę. W ten sposób delikatnie podgrzewamy alkohol, który w ten sposób staje się bardziej aromatyczny.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk