Jaki alkohol sprawdzi się do dziczyzny?

Dziczyzna w polskiej kuchni królowała od dawna i choć przez pewien czas została zapomniana i zsunięta na dalszy plan, to dziś wraca do łask. Dawniej pieczyste z dziczyzny było częstym daniem na biesiadach. Tym zaś towarzyszył alkohol. Tradycyjnie było to oczywiście wino i to właśnie ono jest najlepszym dodatkiem do dziczyzny. Jak jednak wybrać odpowiedni trunek?

Dziczyzna to nie tylko dzik

Mówiąc o dziczyźnie, najczęściej myślimy o mięsie z dzika, tymczasem dziczyzna to także między innymi mięso sarny, jelenia, królika, ale także dzikiego ptactwa, jak bażanty, kuropatwy, przepiórki czy kaczki. Dziczyzna charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tłuszczu i specyficznym zapachem oraz smakiem, który jest różny w zależności od pory roku, w jakiej spożywa się mięso. Jest ono twardsze niż mięso hodowlane, dlatego wymaga skruszenia przed przyrządzeniem. Dziczyzna jest przygotowywana na wiele sposobów. Wyrabia się z niej wędliny, kiełbasy, ale także tradycyjne pieczyste, gulasze i inne potrawy.

Najlepszy alkohol do dziczyzny

Już w dawnej Polsce do dziczyzny podawano czerwone, wytrawne wino. Tradycja łączenia dziczyzny z takim trunkiem jest nadal żywa, ze względu na doskonałe walory smakowe takiego zestawienia. Mówi się, że jeśli coś żyje razem, pasuje do siebie smakowo. I tak jest z dziczyzną i winem, znakomicie łączącym się w nutach leśnych owoców, ale nie tylko. Wybierając wino do dziczyzny, warto pamiętać także o tym, do jakiego dania ma być ono podane. Inne wino czerwone wybiera się do gulaszu z dzika, a inne do deski wędlin z dziczyzny, czy ptactwa.

Wina do dziczyzny – propozycje

Nie musisz być sommelierem, by degustować wina i włączać je do swoich posiłków. Amatorskie zamiłowanie do wina jest wystarczającym powodem, aby cieszyć się jego smakiem. Jeśli szukasz wina do dziczyzny, wypróbuj jedną z poniższych propozycji. Każde z tych win idealnie komponuje się z potrawami z mięsa z dzikich zwierząt.

  1. Borgo del Mandorlo Primitivo di Manduria 2019 – doskonale zbalansowane, czerwone wino z nutami słodkich, czerwonych owoców. Znakomicie nadaje się do dań z dzika, zwłaszcza pieczonych, ale także mięsa grillowanego.
  2. Don Aurelio Reserva – wino na zimowe biesiady, z wyraźnym smakiem śliwki i czarnej porzeczki, oraz przypraw korzennych, takich jak cynamon, lukrecja, ale także anyż i kakao.
  3. Don Aurelio Gran Reserva – bardzo zrównoważone wino o głębokiej barwie i pełnym, aksamitnym smaku. W aromacie jest czarny pieprz, gałka muszkatołowa, a także drugoplanowa wanilia i kakao.

Ciesz się smakiem potraw z dziczyzny, dobrym winem i życiem!

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk