Jakie alkohole zadowolą konesera?

Rozeznanie w poszczególnych rodzajach luksusowych trunków to klucz do udanego życia towarzyskiego oraz niezbędny element biznesowego savoir-vivre’u. Dzięki niemu nasze obejście zyska na szlachetności, co przełoży się na poziom zarówno naszych stosunków prywatnych, jak i tych na gruncie zawodowym.

Szlachetne trunki dla koneserów

Znajomość wyrafinowanych alkoholi i zasad dotyczących ich podawania może znacznie przyczynić się do sukcesu na wytwornym obiedzie lub podczas spotkania w interesach. Do trunków najwyżej cenionych przez koneserów należą:

  • Wódka

Szlachetne wódki wytwarzane są ze starannie wyselekcjonowanych zbóż oraz przy najwyższej trosce o odpowiednią, przeprowadzaną co najmniej czterokrotnie destylację. Produkuje się je z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników i według ścisłych receptur, często o regionalnym charakterze. Efektem jest wykwintny, szlachetny smak, który subtelnie łączy akcenty słodkie i słone, o bogatym bukiecie żyta.

Najwyższej jakości wódka nie potrzebuje dodatków ani chłodzenia. Może być serwowana do przekąsek lub dania głównego. W pierwszym przypadku podaje się wtedy warianty gorzkie i wytrawne, a w drugim – półwytrawne lub półsłodkie.

  • Whisky

W zależności od kraju produkcji powinna przez co najmniej 2 lub 3 lata leżakować w specjalnych dębowych beczkach. Pod względem różnorodności wyrafinowanych rodzajów tego trunku zdecydowanym potentatem są tu Stany Zjednoczone, choć whisky szkocka i irlandzka również są wysoko oceniane.

  • Burbon

Wyjątkowy gatunek whisky produkowanej w Stanach Zjednoczonych, przy czym jego najwyżej cenione rodzaje pochodzą z Kentucky. Podstawowa różnica pomiędzy tym trunkiem a klasyczną whisky polega na tym, że leżakuje on w specjalnych, koniecznie nowych beczkach, które zostały opalone od wewnątrz. Podawany bez schłodzenia, lecz z dodatkiem lodu.

  • Wino

Ze względu na liczne rodzaje tego trunku jego podawanie wymaga pewnego znawstwa. Pomyłka w tym zakresie może skutkować katastrofą w postaci zniszczenia zarówno smaku wina, jak i posiłku, do którego jest serwowane.

Pamiętajmy więc, że wina białe podaje się w postaci schłodzonej w charakterze aperitifu do serów, ryb czy deserów. Z kolei wino czerwone o intensywnym aromacie doskonale podkreśli smak czerwonego mięsa lub dziczyzny. Natomiast wino różowe nada się do owoców morza oraz lekkich dań.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk